fbpx

All Results Decleared by INEC From 3rd February 2024 Bye-election


INEC Declared Results From 3rd February Bye-election 2024

Some bye-elections took place around the Country yesterday with some Court-ordered and others forced by resignations of some members of National Assembly taking up Ministerial positions.

INEC also suspended elections in Ikono/Ini, Kunchi/Tsayawa and Enugu South Constituencies.

Results as declared by INEC:

SENATE BYE-ELECTION 2024

  1. Yobe East
    Umar Kalli (ADC) – 452 votes
    Musa Mustapha (APC) – 68778 votes✓
    Hussaini Auwalu (APGA) – 412 votes
    Muhammad Jama Adamu (NNPP) : 251 votes
    Kolomi Aji (PDP) – 18878 votes
  2. Ebonyi South
    Anthony Okorie Ani (APC) – 46270 votes✓
    Ifeanyi Eleje (APGA) – 3513 votes
    Linus Abba Okorie (LP) -2710 votes
    Silas Joseph Onu (PDP) – 2783 votes

HOUSE OF REPRESENTATIVES BYE-ELECTION 2024

  1. Akoko North East/North West Federal Constituency, Ondo State;
    Ifeoluwa Babajide Ehindero (APC) – 35,504 votes✓
    Olalekan Oladapo Bada (PDP) -15,328 votes
  2. Surulere Federal Constituency I, Lagos State;
    Mr. Fuad Kayode Laguda (APC) – 11, 203 votes✓
  3. Akamkpa/Biase Federal Constituency, Cross River State (19 PUs);
    Dr. Emil Inyang (APC) -15,930 votes✓
    Austin Aidam (PDP) – 12,417 votes
  4. Igabi Federal Constituency, Kaduna State; (16 PUs);
    Zayyad Ibrahim (APC) – 43915 votes
    Hussein Jallo (PDP) – 47313 votes✓
  5. Arewa/Dandi Federal Constituency, Kebbi State; (25 PUs)
    Rabiu Garba Kamba (APC) – 32432 votes✓
    Abdullahi Umar Kamba (PDP) – 31858 votes
  6. Nnewi North/Nnewi South/Ekwusigo Federal Constituency (5 PUs);
    Uchenna Elodimuo (APGA) – 25412 votes
    Peter Uzokwe (YPP) – 25518 votes✓
  7. Orumba North/Orumba South Federal Constituency (16 PUs);
    Christopher Okwudili Ezenwankwor (PDP) – 13087 votes
    Chinwe Clara Nnabuife (YPP) – 14416 votes✓
  8. Birnin Kudu/Buji Federal Constituency, Jigawa State; (8 PUs)
    Aliyu Da’u Magaji (APC) – 42544 votes
    Yakubu Adamu (PDP) – 43053 votes✓
  9. Yauri, Shanga & Ngaski Federal Constituency, Kebbi State;
    Umar Garba Uba (APC) – 54885 votes✓
    Garba Hassan (PDP) – 16842 votes
  10. Udenu/Igbo-Eze North Federal Constituency, Enugu State; (165 PUs)
    Dennis Nnamdi Agbo (LP) – 23226 votes
    Atigwe Simon Chukwuemeka (PDP) – 23863 votes✓
  11. Yabo/Shagari Federal Constituency, Sokoto State; (26 PUs)
    Abubakar Umar (APC) – 25738 votes (3741)
    Umar Yusuf (PDP) – 27042 votes (2249)✓
  12. Fika/Fune Federal Constituency, Yobe State; (1 PU)
    APC – 31969 votes (0)
    Mohammed Buba Jajere (PDP) – 32557 votes (93)✓
  13. Faskari/Kankara/Sabuwa Federal Constituency, Katsina State; (20 PUs)
    Shehu Dalhatu Tafoki (APC) – 49807 votes✓
    Jamilu Lion (PDP) – 49067 votes
  14. Kachia/Kagarko Federal Constituency, Kaduna State; (539 PUs)
  15. Gabriel Saleh Zock (APC) – 42461 votes ✓
  16. Austine Umar (LP) – 2311 votes
  17. Umar Gurara (PDP) – 26208 votes
  18. Jalingo/Yorro/Zing Federal Constituency, Taraba State (INCONCLUSIVE)
    Tafida Sadiq Abbas (PDP) – 17214 votes
    Umar Innocent Jabagang (SDP) – 15537 votes

Difference – 1677 votes
No of PVCs collected in cancelled PUs – 14759

In the Plateau North Senate re-run, the PDP is not on the ballot hence adopted the ADP Candidate, Prince Pam Dachungyang who is leading.

ADP= 91,484 (Prince Pam Mwadkwon Dachungyang)
APC= 31,183
LP = 20,395

Jos North LGA is the only LGA been awaited.

For the House of Reps, Jos North/Bassa Federal Constituency…. The PDP is also not on the ballot but has adopted the LP Candidate, Daniel Asama who is also leading with a wide margin.

Official Results are been awaited.

2024 State Constituency bye-election results:

  1. Saki West State Constituency, Oyo State (2 PUs);
    Mr Shittu Ibrahim (APC) – 13,850 votes✓
    Mr. Julius Okedoyin (PDP) -13,670 votes
  2. Yenagoa Constituency II, Bayelsa State (7 PUs);
    Mr Amakoromo Waikumo (APGA) – 6959 votes✓
    Mrs Ebiuwou Koku-Obiyai (PDP) – 5263 votes
  3. Obanliku State Constituency, Cross River State (2 PUs);
    Mr Sunday Achunekang (APC) – 10,427 votes (243)
    Mr Pius Ashakia Ashas (PDP) – 10,587 votes (275)✓
  4. Keana State Constituency, Nasarawa State (5 PUs);
    Mr Mohammed Omadefu (APC) – 8,069 votes (557)✓
    Mr Basil Osheka (PDP) – 7, 917 votes (440)
  5. Doma South State Constituency, Nasarawa State(1 PU);
    Musa Ibrahim (NNPP) – 2,055 votes✓
    APC – 1,859 votes
  6. Guma I State Constituency, Benue State (6 Wards);
    Mr Fabian Terna (ADC) – 72 votes
    Mr Terwase Uche Peter (APC) – 5,289 votes✓
    Mr Peter Agu (APGA) – 121 votes
    Mr China Peter (LP) – 2833 votes
    Mr Jimin Geoffrey (PDP) – 4,134 votes
  7. Lavun Constituency of Niger State (32 PUs);
    Jibril Ndagi Baba (APC) – 21,393 votes✓
    Joshua Gana (PDP) – 20,802 votes
  8. Kura/Garun Malam constituency of Kano State (21 PUs);
    Musa Dauruwar (APC) – 30803 votes
    Alhassan Zakariya Ishaq (NNPP) – 37262 votes✓
  9. Rimin Gado/Tofa Constituency of Kano State (33 PUs);
    (APC) – 25577 votes
    Bello Muhammad Butu-Butu (NNPP) – 31135 votes✓
  10. Shinkafi Constituency of Zamfara State (9 PUs);
    Usman Shinkafi (APC) – 13508 votes (5457)
    Mustapha Usman Sadauki (PDP) – 13540 votes (6651)✓
  11. Bodinga North Constituency of Sokoto State (5 PUs);
    Yusuf Marafa Danchadi (APC) – 5893 votes
    Abubakar Magaji Bodinga (PDP) – 6488 votes✓
  12. Chikun I Constituency of Kaduna State;
    David Jesse Tanko (APC) – 18566 votes✓
    Adamu Solomon (LP) – 3285 votes
    Maria Dogo (PDP) – 10903 votes
  13. Makera Constituency of Kaduna State (5 PUs);
    Yusuf Liman (APC) – 18608 votes✓
    Usman Yakuti (LP) – 3709 votes
    Solomon Katuka (PDP) – 17404 votes
  14. Kudan Constituency of Kaduna State (5 PUs);
    Abbas Faisal (APC) – 22438 votes
    Suleiman Umar (LP) – 1491 votes
    Nura Abubakar (PDP) – 24178 votes✓
  15. Mayo Belwa constituency of Adamawa State (7 PUs);
    Ibrahim Musa Italiya (APC) – 8786 votes (874)
    Musa Mahmoud Kallamu (PDP) – 9146 votes (1306)✓
  16. Ningi Central Constituency of Bauchi State (10 PUs);
    Khalid Abdulmalik Ningi (APC) – 10339 votes
    Abubakar Sulaiman (PDP) – 11785 votes✓
  17. Bauchi Central Constituency of Bauchi State (9 PUs);
    Aliyu Abdullahi Illelah (APC) – 40226 votes
    Jamilu Umaru Dahiru (PDP) – 45240 votes✓
  18. Madara Chinade Constituency of Bauchi State (10 PUs);
    Ali Dantali (APC) – 9710 votes
    Ala Ahmed (PDP) – 13920 votes✓
  19. Zungur Galambi Constituency of Bauchi State (7 PUs);
    Ibrahim Yuguda (APC) – 1928 votes
    Yusuf Ahmed (PDP) – 2233 votes✓
  20. Chibok Constituency of Borno State;
    Abdullahi Gambo (ADC) – 69 votes
    Hamid Zamzam Abbas (ADP) – 63 votes
    Lawan Pagu (APC) – 9101 votes✓
    Abdullahi Lawan Talba (APM) – 48 votes
    Haruna Shettima (APP) – 17 votes
    Habila Bello (PDP) – 2117 votes
    Maina Sheriff (SDP) – 12 votes
  21. Yala II Constituency of Cross River State (13 PUs);
    Nkasi Ekwok (APC) – 8647 votes
    Achadu Martins (PDP) – 9168 votes✓
  22. Burutu North Constituency of Delta State (4 PUs);
    Ebitonmo Anthony Alapala (APC) – 7728 votes✓
    Asupa Forteta (PDP) – 6616 votes
  23. Kauru/Chawai Constituency of Kaduna State (6 PUs);
    Barnabas Haruna (APC) – 24170 votes✓
    Adamu Bala (LP) – 6158 votes
    Yohanna Gandu (PDP) – 23591 votes
    Adamu Maiwada (SDP) – 4443 votes
  24. Tambuwal West Constituency of Sokoto State (15 PUs);
    Dahiru Bashir Ahmed (APC) – 19315 votes✓
    Hantsi Sule Romo (PDP) – 19021 votes

Ethiope West Constituency of Delta State with 37 PUs is been awaited but Blessing Achoja of the APC leads….



Like it? Share with your friends!

1.1k share

What's Your Reaction?

OMG OMG
0
OMG
Cry Cry
0
Cry
LOVE LOVE
0
LOVE
LOL LOL
0
LOL
Medinat

I am a full-time blogger, an educationist and a digital marketer. I am the head of Editorial at Ebira Online Media.

0 Comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *