Buy Ebira Native Attires.
NewsPolitics

All Results Decleared by INEC From 3rd February 2024 Bye-election

685
×

All Results Decleared by INEC From 3rd February 2024 Bye-election

Share this article
INEC Declared Results From 3rd February Bye-election 2024

Some bye-elections took place around the Country yesterday with some Court-ordered and others forced by resignations of some members of National Assembly taking up Ministerial positions.

INEC also suspended elections in Ikono/Ini, Kunchi/Tsayawa and Enugu South Constituencies.

Make Money Online in Dollar$
Continue Content Below

Results as declared by INEC:

SENATE BYE-ELECTION 2024

  1. Yobe East
    Umar Kalli (ADC) – 452 votes
    Musa Mustapha (APC) – 68778 votes✓
    Hussaini Auwalu (APGA) – 412 votes
    Muhammad Jama Adamu (NNPP) : 251 votes
    Kolomi Aji (PDP) – 18878 votes
  2. Ebonyi South
    Anthony Okorie Ani (APC) – 46270 votes✓
    Ifeanyi Eleje (APGA) – 3513 votes
    Linus Abba Okorie (LP) -2710 votes
    Silas Joseph Onu (PDP) – 2783 votes

HOUSE OF REPRESENTATIVES BYE-ELECTION 2024

  1. Akoko North East/North West Federal Constituency, Ondo State;
    Ifeoluwa Babajide Ehindero (APC) – 35,504 votes✓
    Olalekan Oladapo Bada (PDP) -15,328 votes
  2. Surulere Federal Constituency I, Lagos State;
    Mr. Fuad Kayode Laguda (APC) – 11, 203 votes✓
  3. Akamkpa/Biase Federal Constituency, Cross River State (19 PUs);
    Dr. Emil Inyang (APC) -15,930 votes✓
    Austin Aidam (PDP) – 12,417 votes
  4. Igabi Federal Constituency, Kaduna State; (16 PUs);
    Zayyad Ibrahim (APC) – 43915 votes
    Hussein Jallo (PDP) – 47313 votes✓
  5. Arewa/Dandi Federal Constituency, Kebbi State; (25 PUs)
    Rabiu Garba Kamba (APC) – 32432 votes✓
    Abdullahi Umar Kamba (PDP) – 31858 votes
  6. Nnewi North/Nnewi South/Ekwusigo Federal Constituency (5 PUs);
    Uchenna Elodimuo (APGA) – 25412 votes
    Peter Uzokwe (YPP) – 25518 votes✓
  7. Orumba North/Orumba South Federal Constituency (16 PUs);
    Christopher Okwudili Ezenwankwor (PDP) – 13087 votes
    Chinwe Clara Nnabuife (YPP) – 14416 votes✓
  8. Birnin Kudu/Buji Federal Constituency, Jigawa State; (8 PUs)
    Aliyu Da’u Magaji (APC) – 42544 votes
    Yakubu Adamu (PDP) – 43053 votes✓
  9. Yauri, Shanga & Ngaski Federal Constituency, Kebbi State;
    Umar Garba Uba (APC) – 54885 votes✓
    Garba Hassan (PDP) – 16842 votes
  10. Udenu/Igbo-Eze North Federal Constituency, Enugu State; (165 PUs)
    Dennis Nnamdi Agbo (LP) – 23226 votes
    Atigwe Simon Chukwuemeka (PDP) – 23863 votes✓
  11. Yabo/Shagari Federal Constituency, Sokoto State; (26 PUs)
    Abubakar Umar (APC) – 25738 votes (3741)
    Umar Yusuf (PDP) – 27042 votes (2249)✓
  12. Fika/Fune Federal Constituency, Yobe State; (1 PU)
    APC – 31969 votes (0)
    Mohammed Buba Jajere (PDP) – 32557 votes (93)✓
  13. Faskari/Kankara/Sabuwa Federal Constituency, Katsina State; (20 PUs)
    Shehu Dalhatu Tafoki (APC) – 49807 votes✓
    Jamilu Lion (PDP) – 49067 votes
  14. Kachia/Kagarko Federal Constituency, Kaduna State; (539 PUs)
  15. Gabriel Saleh Zock (APC) – 42461 votes ✓
  16. Austine Umar (LP) – 2311 votes
  17. Umar Gurara (PDP) – 26208 votes
  18. Jalingo/Yorro/Zing Federal Constituency, Taraba State (INCONCLUSIVE)
    Tafida Sadiq Abbas (PDP) – 17214 votes
    Umar Innocent Jabagang (SDP) – 15537 votes

Difference – 1677 votes
No of PVCs collected in cancelled PUs – 14759

In the Plateau North Senate re-run, the PDP is not on the ballot hence adopted the ADP Candidate, Prince Pam Dachungyang who is leading.

ADP= 91,484 (Prince Pam Mwadkwon Dachungyang)
APC= 31,183
LP = 20,395

Jos North LGA is the only LGA been awaited.

For the House of Reps, Jos North/Bassa Federal Constituency…. The PDP is also not on the ballot but has adopted the LP Candidate, Daniel Asama who is also leading with a wide margin.

Official Results are been awaited.

2024 State Constituency bye-election results:

  1. Saki West State Constituency, Oyo State (2 PUs);
    Mr Shittu Ibrahim (APC) – 13,850 votes✓
    Mr. Julius Okedoyin (PDP) -13,670 votes
  2. Yenagoa Constituency II, Bayelsa State (7 PUs);
    Mr Amakoromo Waikumo (APGA) – 6959 votes✓
    Mrs Ebiuwou Koku-Obiyai (PDP) – 5263 votes
  3. Obanliku State Constituency, Cross River State (2 PUs);
    Mr Sunday Achunekang (APC) – 10,427 votes (243)
    Mr Pius Ashakia Ashas (PDP) – 10,587 votes (275)✓
  4. Keana State Constituency, Nasarawa State (5 PUs);
    Mr Mohammed Omadefu (APC) – 8,069 votes (557)✓
    Mr Basil Osheka (PDP) – 7, 917 votes (440)
  5. Doma South State Constituency, Nasarawa State(1 PU);
    Musa Ibrahim (NNPP) – 2,055 votes✓
    APC – 1,859 votes
  6. Guma I State Constituency, Benue State (6 Wards);
    Mr Fabian Terna (ADC) – 72 votes
    Mr Terwase Uche Peter (APC) – 5,289 votes✓
    Mr Peter Agu (APGA) – 121 votes
    Mr China Peter (LP) – 2833 votes
    Mr Jimin Geoffrey (PDP) – 4,134 votes
  7. Lavun Constituency of Niger State (32 PUs);
    Jibril Ndagi Baba (APC) – 21,393 votes✓
    Joshua Gana (PDP) – 20,802 votes
  8. Kura/Garun Malam constituency of Kano State (21 PUs);
    Musa Dauruwar (APC) – 30803 votes
    Alhassan Zakariya Ishaq (NNPP) – 37262 votes✓
  9. Rimin Gado/Tofa Constituency of Kano State (33 PUs);
    (APC) – 25577 votes
    Bello Muhammad Butu-Butu (NNPP) – 31135 votes✓
  10. Shinkafi Constituency of Zamfara State (9 PUs);
    Usman Shinkafi (APC) – 13508 votes (5457)
    Mustapha Usman Sadauki (PDP) – 13540 votes (6651)✓
  11. Bodinga North Constituency of Sokoto State (5 PUs);
    Yusuf Marafa Danchadi (APC) – 5893 votes
    Abubakar Magaji Bodinga (PDP) – 6488 votes✓
  12. Chikun I Constituency of Kaduna State;
    David Jesse Tanko (APC) – 18566 votes✓
    Adamu Solomon (LP) – 3285 votes
    Maria Dogo (PDP) – 10903 votes
  13. Makera Constituency of Kaduna State (5 PUs);
    Yusuf Liman (APC) – 18608 votes✓
    Usman Yakuti (LP) – 3709 votes
    Solomon Katuka (PDP) – 17404 votes
  14. Kudan Constituency of Kaduna State (5 PUs);
    Abbas Faisal (APC) – 22438 votes
    Suleiman Umar (LP) – 1491 votes
    Nura Abubakar (PDP) – 24178 votes✓
  15. Mayo Belwa constituency of Adamawa State (7 PUs);
    Ibrahim Musa Italiya (APC) – 8786 votes (874)
    Musa Mahmoud Kallamu (PDP) – 9146 votes (1306)✓
  16. Ningi Central Constituency of Bauchi State (10 PUs);
    Khalid Abdulmalik Ningi (APC) – 10339 votes
    Abubakar Sulaiman (PDP) – 11785 votes✓
  17. Bauchi Central Constituency of Bauchi State (9 PUs);
    Aliyu Abdullahi Illelah (APC) – 40226 votes
    Jamilu Umaru Dahiru (PDP) – 45240 votes✓
  18. Madara Chinade Constituency of Bauchi State (10 PUs);
    Ali Dantali (APC) – 9710 votes
    Ala Ahmed (PDP) – 13920 votes✓
  19. Zungur Galambi Constituency of Bauchi State (7 PUs);
    Ibrahim Yuguda (APC) – 1928 votes
    Yusuf Ahmed (PDP) – 2233 votes✓
  20. Chibok Constituency of Borno State;
    Abdullahi Gambo (ADC) – 69 votes
    Hamid Zamzam Abbas (ADP) – 63 votes
    Lawan Pagu (APC) – 9101 votes✓
    Abdullahi Lawan Talba (APM) – 48 votes
    Haruna Shettima (APP) – 17 votes
    Habila Bello (PDP) – 2117 votes
    Maina Sheriff (SDP) – 12 votes
  21. Yala II Constituency of Cross River State (13 PUs);
    Nkasi Ekwok (APC) – 8647 votes
    Achadu Martins (PDP) – 9168 votes✓
  22. Burutu North Constituency of Delta State (4 PUs);
    Ebitonmo Anthony Alapala (APC) – 7728 votes✓
    Asupa Forteta (PDP) – 6616 votes
  23. Kauru/Chawai Constituency of Kaduna State (6 PUs);
    Barnabas Haruna (APC) – 24170 votes✓
    Adamu Bala (LP) – 6158 votes
    Yohanna Gandu (PDP) – 23591 votes
    Adamu Maiwada (SDP) – 4443 votes
  24. Tambuwal West Constituency of Sokoto State (15 PUs);
    Dahiru Bashir Ahmed (APC) – 19315 votes✓
    Hantsi Sule Romo (PDP) – 19021 votes

Ethiope West Constituency of Delta State with 37 PUs is been awaited but Blessing Achoja of the APC leads….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *